Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi; Sanal alemdeki sayfa ve hesapların kullanılırken bunun nasıl olması gerektiğini, nasıl yollar izleneceğini, herhangi bir durum karşısında hangi yöntemlere başvurulacağını, marka tanıtım ve yönetimlerinin nasıl olması gerektiğini ve tüm bunların düzenli ve uyumlu  bir şekilde   yönetilmesine verilen addır. Sosyal medyanın günümüzde sahip olduğu yer çok güçlüdür. Ve birçok işleve de sahip olan sosyal medya en önemli pazarlama tekniklerinden sayılır. Bu yüzden sosyal medya yönetimi önem kazanmıştır.  

Google tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de her gün yaklaşık 44 milyon kişi sosyal medya hesaplarında aktif oluyor. Durum böyle olunca sosyal medya büyük bir pazar haline geliyor ve firmalar da daha çok müşteriye ulaşabilmek ya da mevcut müşterileriyle daha sağlam bir bağ oluşturabilmek için bu platformlardan yararlanmaya çalışıyorlar.

Peki Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle, hedef kitle belirlenmelidir. Hedef kitle belirleme sosyal medya yönetimin en önemli noktalarındandır. Yaş aralığı, cinsiyet, ilgi alanları belirlenen kitlenin bilinmesi gereken unsurlarındandır. Hedef kitlenin ilgisini çekmek adına anket yapılabilir. Ve hatta özel günlerde verilen hediyelerle birçok kişi çekilebilir.

Rakipleriniz analiz edilmelidir. Sosyal medya yönetiminde en önemli konulardan biri de rekabet yarışında geri kalmamak için rakipleri analiz etmektir. Rakip şirketlerin paylaşımlarını ve izledikleri yolları dikkatli bir şekilde takip etmek ve sosyal medya kullanımını rakiplerden daha aktif kullanmak gerekmektedir.

İçerikler doğru bir şekilde yönetilmelidir. Tarayıcılarda daha görünür olmak reklam ve öne çıkma açısından çok önemlidir. Bu yüzden sosyal medya hesapları etkin bir şekilde yaratıcı içerikler kullanarak yönetilmelidir. Yapılan paylaşımlar amacına uygun, anlaşılır, estetik olmalıdır. Hitap edilen kitlenin ilgisi üzerine paylaşımlar yapılmalıdır.

Son olarak, sosyal medya ağlarının hemen hemen hepsinde reklamlar kullanılır. Reklam yapılarak satılmak istenen veya tanıtılmak istenen ürünlerin çok daha fazla kişiye ulaşması sağlanır.

Günümüzün vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal medyada, sektörünüze ve işletmenize özel geliştirilen stratejiler ile rakiplerinizin önüne geçmek, istenenden çok daha fazla bir kitleye ulaşmak, yapılan reklamlar sayesinde daha fazla tanıtılma şansı yakalamak ve doğru içerik yönetimiyle sayfanızı daha kaliteli ve çekici hale getirmek ister misiniz?

Gelin, sosyal medya platformlarında hedef kitlenizi belirleyip süreç boyunca çalışmalarınızı birlikte yürütelim!