Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, elektronik ortamda ürün ve hizmetinizi tanıtabileceğiniz, günümüz teknoloji dünyasında geleneksel medyaya göre daha avantajlı ve tercih oranı yüksek pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama yöntemi bir firmanın ya da markanın dijital ortamdaki pazarlama sürecine verilen addır. Günümüzde en yeni en geliştirilmiş açık pazarlama yöntemidir. Dijital kanalları kullanan bu verimli pazarlama yönteminin önde gelenleri internet, sosyal medya ve mobil platformlardır.

Son yapılan araştırmalara göre Türkiye nüfusunun %50 aktif olarak interneti kullanmakta bu da güncel satış tekniklerindeki dönüşümün sebebini açıkça ortaya koyuyor. E-ticaret ve mobil pazarlama güncel olarak tüketiciler tarafından alternatif yöntemleri seçerek ürünün satışını yapar. Dijital pazarlama geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha güncel ve yeni dünyaya uyum sağlıyor.

Dijital pazarlamayı önemsemeyen bütçe ayırmayan büyük ve orta ölçekli işletmeler satış konusunda rekabette pazardaki rakiplerine göre daha geri plana düşebilir. Dijital pazarlama ve dijital kanallar aracılığıyla kendinizi gösterip, markanızı tanıtabilir satışlarını arttırabilir, müşterilerinizle sistematik bir ilişki kurabilirsiniz.

Dijital Pazarlamanın; Arama motoru optimizasyonu, Mail pazarlaması, Sosyal Medya pazarlaması, Websitesi, İçerik pazarlaması gibi bir çok kanalı vardır. Bunlardan en önemlisi ise websitesi. Websiteleri halen dijital pazarlama kanallarının temel yapısını oluşturmaktadır. Bir çok dijital pazarlama kanalı, websitesine trafik yönlendirme amaçlı kullanılmaya devam ediyor. Bu durum uzun süre bu şekilde ilerleyecek gibi görünüyor.

Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Birçok çevirim dışı pazarlama yöntemlerinin aksine, dijital pazarlama; pazarlamacıların doğru sonuçları gerçek zamanlı olarak görmelerini sağlar. Buna örnek vermek gerekirse; bir gazeteye vermiş olduğunuz reklamın kaç tüketici tarafından görüldüğünü ve gören tüketicilerin % kaçının ilgisini çektiğini ölçümleyemezsiniz. Bu reklamın herhangi bir satıştan sorumlu olup olmadığını bilmenin de kesin bir yolu yoktur. Dijital pazarlama da ise her şey mümkün.

Yani, pazarlama süreçlerinin herhangi bir noktasında müşteri olaya dahil olamamaktaydı. Bu durumda güvenilir ve şeffaf ortamı ortadan kaldırıyordu. Gelişen pazarlama teknikleri sayesinde ise müşteri ürün ile ilgili her aşamaya dahil olabilecek noktaya geldi. Bu açıdan bakıldığında dijital pazarlamanın firmalara getirdiği en büyük avantaj güvenilir ve şeffaf bir ticaret ortamı oldu. Bunun yanında internet ağından etkin bir şekilde faydalanan yani dijital pazarlamaya önem veren firmaların toplumun her kademesinde bireye ulaşma olasılığı oldukça yükseldi.

Gelişen teknoloji ile birlikte bilgi paylaşımı çok hızlı ve Dijital pazarlamaya başlamak için bundan daha iyi bir zaman yok diyebiliriz. Gelin, bu bilgileri nasıl yöneteceğinize, güncel ve interaktif dünyaya nasıl uyumlu hale getireceğinize destek olalım!