SEO Nedir?
Günümüzde dijital pazarlama alanında en önemli alanlardan biri olan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmalara verilen isimdir. Yani, kullanıcılara yaptıkları sorgulara yönelik en alakalı, doğru ve açıklayıcı sonuçları çıkarmayı hedefleyen Google’ın ve diğer büyük arama motorlarının, sıralama kriterlerini etkin biçimde öğrenerek bunlara göre gerekli optimizasyonların yapılmasını sağlayan sürecin tamamına SEO diyebiliriz.

SEO Neden Gereklidir?
SEO’nun amacı web sitelerini Google ya da hedeflenen arama motorunda kelime bazlı üst sıralara çıkarmaktır. Üst sıralarda yer alan web sayfaları daha fazla tıklama alırlar. Fazla ziyaretçi her web girişimcisini mutlu eder ama burada asıl önemli olan nitelikli kullanıcı sayısıdır. Yani SEO’yu daha fazla ziyaretçi almak için değil daha fazla nitelikli ziyaretçi almak için yapmalısınız.Seo çalışmalarını iki kola ayırabiliriz. Birincisi web sitelerini yaparken uygulanan öncelikli yapı iç seo dediğimiz site içi optimizasyon yapısını kurmak ve web sayfalarını mantık çerçevesinde birbirleriyle bağlayarak arama motorlarına web sitemizin erişilen sayfasının hangi bilgileri içerdiğini, ziyaretçilere hangi amaçla hitap ettiğini tanıtmaktır. Buna iç seo; yani, web sitesi içinde yapılandırılmış seo uyumu diyoruz.Web sayfası güncel seo teknikleriyle düzgün şekilde kurgulanmışsa, arama motoru botları web sayfasına eriştiklerinde sıkıntı yaşamadan alıştıkları sistem dahilinde internet sayfalarınızı kolayca kayıt altına alacaklardır ve buda internet sitenizin yüksek puanlar alarak sıralamada üst sıralara yürümesine olanak sağlayacaktır. Ancak bütün bunlardan daha önemlisi içeriktir, internet sayfanızda oluşturduğunuz anlamlı içerikler sayesinde (özgün içerik olmalı) SEO skorunuzu rahat bir biçimde artıracaksınız.İkinci olarak ise dış seo dediğimiz uygulama biçimi vardır. Web sitesinin kaliteli ve güvenilir kaynaklar tarafından önerilmesi, yani o sitenin güvenilir ve kaliteli olduğuna dair imaj oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar site dışı SEO çalışmalarını oluşturur. Google nezdinde, bir web sitesi, gerçekten güvenilir kaynaklardan link alıyorsa (yani referans ediliyorsa) o web sitesi de kalitelidir ve kullanıcılara gösterilmesi için uygundur.

SEO Nasıl Çalışır?
SEO web sitenizi optimize eder ve insanların belirli anahtar kelimeleri kullanarak sitenizi bulmanızı kolaylaştırır.Bu optimizasyonun getireceği faydalarsa:Alakalı bilgiler verir,Arama motorlarını güvenilir kılar,Daha fazla ve daha iyi trafik getirir.Sizler de SEO sayesinde web sitenizin performansını ve ziyaretçi trafiğini arttırmak ve daha fazla nitelikli ziyaretçiye ulaşmak isterseniz hemen Pena Software ile iletişime geçin!